Gsou U220 Portable Bluetooth Speaker
- Product Details
- Specifications
- Video
- Download
Gsou Portable Bluetooth Speaker U220 Introduction
Gsou portabal bluetooth speaker U220, with all in one aluminium alloy Frame, with a hands-free calls echo cancellation technology, high sound quality, inside magent 18 core loudspeaker, 2x5W powerful. Built in 1000mAH li-battery, bluetooth 4.0 solution for great sound.
Gsou Portable Bluetooth Speaker U220 Features
- Bluetooth Chipset 4.0, low power consumption,stable transmitting and high Compatibility. Compatible with all Bluetooth-enabled playback devices.
- Pair two devices at the same time.
- Hand free call with acoustic echo cancellation digital mic to ensure clear phone call
- Press to answer phone to facilitate telephone conference and outdoor working
- Exquisite Aluminium alloy finished for bazel. To achieve high level of U220 with great hand feel,our engineer is ambitious for appearance and decide to choose the hard and high-cost technique of Aluminium alloy finished.
- Thin but Strong being assembled with 2-CH stereo audio system and high performance speaker
- High quality , Hi-fi with 5WX2 speaker. Overwhelming with powerful , dynamic and vivid stereo sound
- Built-in 1000mAh PLB, 6 hours non-stop playback.
- Fashion and Portable. Simple design and compact to carry
- Chic colors as optional
- Multiple ways for Sound Source input. 3.5mm Aux-In Port with cable to PC or MP3 player.
- Auto sleep within 15 minutes for energy saving.

Gsou Portable Bluetooth Speaker U220 Specification
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,HFP,SPP,BAS,DIS,FMP,HRP,HRS,HTP,HTS,IAS,LSS |
| Working distance | about 33 feet |
| Loudspeaker | Φ45mm, 4Ω / 5W |
| Frequency response | 100HZ - 20KHZ |
| RMS | 5W x 2CH |
| Sensitivity | ≥60db |
| S/N ratio | 80db |
| Distortion | ≤0.4% |
| Battery | Built-in 1000mAH rechargeable lithium battery |
| Working voltage | 3.7V - 4.2V |
| Charging voltage | DC 5V / 1A |
| Charging current | 400-500mA |
| Size | L160 * W60 * H28 mm |
| Net Weight | 276g |








